piątek, 12 grudnia 2014

Cesme


Cesme /czyt. Czeszme/ to miasteczko na półwyspie o tej samej nazwie. Później ten półwysep niejako przechodzi w półwysep Karaburun. Podobno jego nazwa pochodzi od Cesme Koy - wioski, która podobno powstała za czasów Tzachasa znanego jako Czaka Bey. Czaka Bey był dowodcą wojskowym, który rządził w Smyrnie /czyli Izmirze/ i całym regionie.


niedziela, 2 listopada 2014

Kucuk Bahce


Kucuk Bahce /czyt. kuczuk bahcze co znaczy "mały ogród"/ jest wioską, do której jechalam około pół godziny za Karaburun. Jedzie się tam w górach. Trudno mi ocenić ich wysokość, bo w ocenie odległości lub wysokości w metrach mocna nie jestem. Poza tym góry są jakieś takie bardziej "kuliste" niż polskie.

środa, 29 października 2014

Izmir - Kadifekale


Takimi własnie uliczkami tam dojeżdża się samochodem. Znajomi, którzy z tej części Izmiru pochodzą, mówią mi, że dużo się tu zmieniło. Po pierwsze tylu samochodów dawniej nie było. Akurat na moje nieszczęście liczba samochodów na tych zdjęciach jest minimalna....

sobota, 18 października 2014

Meczecik w Emre Koy




Jest naprawdę malutki, ale jakie ma malunki w środku!! Meczet znajduje się we wiosce Emre Koy niedaleko grobowca Yunusa Emre.

czwartek, 16 października 2014

Yunus Emre

Jeszcze przy okazji wycieczki do Kuli, zobaczyłam grób Yunusa Emre. Był on za Sardes drogą tym razem w lewo. Wyglądało na to, że zbłądziliśmy, bo mijaliśmy jakieś wioski, droga się rozdwajała lub "roztrajała". Cały czas jechaliśmy pod górę.

poniedziałek, 13 października 2014

Sardes cd.




To właśnie mury kościoła bizantyjskiego w Sartres. Co mnie zastanowiło to fakt, że kościół jest niemal wbudowany w kolumnę świątyni Artemidy.

sobota, 11 października 2014

Sardes



Kiedy jechałam do Kuli w ogóle nie wiedziałam co zobaczę. Z drogi głównej zjechaliśmy jezdnią na prawo w miejscowości Ahmetli /chyba dobrze zapamiętałam/.I niemal zaraz byliśmy w Sart. Turystów prawie nie ma /widziałam 4 osoby/, a do zobaczenia mnóstwo!!!!!!!!!!!

wtorek, 23 września 2014

Muzeum etnograficzne w Kuli


Muzeum jest w takim domu. Jego zbiory zbiory to różne rzeczy znalezione w domach jak np. stary telefon czy maszyna do pisania.

Miód


To jest miód kupiony w plastrze umieszczonym w ramce z deseczek. Póżniej się tą ramkę zdejmuje, a miód wraz z plastrem spływa do naczynia, które podstawimy.

poniedziałek, 22 września 2014

Byłam w Kuli...



















A oto cos w stylu urzędu miejskiego w Kuli... To niewielkie miasto w prowincji Manisa / tam była ta górnicza katastrofa w tym roku/. W jego sąsiedztwie jest Yanikoyre - które teraz /od 2013/ należy do Geoparków UNESCO. Bywa nazywane Kuladocją,  poniewaz przypomina Kapadocję. Niestety nie było czasu, żeby je zobaczyć...

środa, 17 września 2014

Platan, meczet i widoki


Wybrałam się po wodę do żródła, które  jest przy meczecie. Droga prowadzi w góry po niezbyt dobrej szosie, co widać wyrażnie na zdjęciu.

wtorek, 16 września 2014

Karaburun


Jest to mała miejscowość położona na jednym z dwóch końców półwyspu. Na drugim jego końcu leży Cesme, znana miejscowość wypoczynkowa. Z tym, że Cesme jest raczej na płaskim terenie podczas kiedy Karaburun na górzystym


czwartek, 10 kwietnia 2014

Kemal Pasa, Nazarkoy, Umran Baradan, Kazak Valdisi



Z czymś co nazwałabym kółkiem biżuteryjnym /czyli kółkiem poznającym różne techniki wykonania biżuterii/ pojechałam na wycieczkę do Kemal Pasy /czyt. Kemal Paszy/, Nazarkoy /czyt. Nazarkoj/, muzeum Umran Baradan i doliny Kazachów, którzy tu mają swoją wioskę tak jak Polacy Polonezkoy.

środa, 26 marca 2014

Sarmasik



Sarmasik /czyt. sarmaszyk/ to roślina pnąca spotykana tylko w rejonie Morza Egejskiego.
Jej młode pędy używane są jak warzywo.

poniedziałek, 24 marca 2014

środa, 19 marca 2014

Pomarańcze z Sewili


Tak się nazywają kwaśne pomarańcze po angielsku. Powiedzmy, że jest to kwaśny podgatunek pomaranczy. Rosło ich dużo w okolicach Sewili i stąd nazwa. Tutaj też rośnie ich sporo.

Orkiestra osmańska

 Ponieważ Turcja szykuje się na wybory są różne "imprezy" przez różne partie urządzane. Tak jak w Polsce. Traf chciał, że trafiłam na orkiestrę osmańską. Taką orkiestrę, zresztą bardziej liczną, widziałam już przed Topkapi w Istanbule. Nigdy nie myślałam, że zobaczę i tutaj.

sobota, 8 marca 2014

wtorek, 4 marca 2014

Stambuł - Uskudar


Zdjęcie z promu do Uskudaru. Widok Stambułu z Bosforu. I właśnie się przenosimy na stronę azjatycką. Od pewnego czasu również można przejechać ten dystans metrem.

wtorek, 25 lutego 2014

Jałowiec



W mojej miejscowości rośnie dużo jałowców, które początkowo brałam za drzewa iglaste /co prawda o krótkich igłach/. Jałowiec kojarzył mi się li tylko i wyłącznie z krzakiem.

środa, 19 lutego 2014

Hiacynt

                                                                                                                                                         Zawsze hiacynta kojarzyłam z obłym, walcowatym kształtem kwiatów. A tu raptem niespodzianka....

poniedziałek, 10 lutego 2014

Figa


Nigdy nie myślałam, że będę pisać o fidze. A jednak..... Cóż mnie do tego nakłoniło?

Izmir - spacer Kordonem

Na zdjęciu widać maleńki meczecik, wieżę zegarową i budynki urzędu miejskego. Na pierwszym planie oczywiście szeroka jezdnia, która wychodzi z podziemia.

poniedziałek, 3 lutego 2014

Szpinak z mielonym mięsem



Czyli ispanak ve kiyma. Jest to danie, które się szybko robi. W jakieś pół godziny mamy je gotowe.

Oliwka




Mieszkam w oliwnym kraju. W mojej okolicy jest to najczęściej spotykane drzewo. Rosną sobie i stare i młode, na małych plantacyjkach i obok przydrożnego rowu, bezpańskie.

sobota, 25 stycznia 2014

Kapuska

Tym razem nie będzie zdjęcia....
Kapusta po turecku to lahana, natomiast taka zwykła, słodka kapusta tylko ugotowana to kapuska. I tutaj mam myśli przeróżne odnośnie tego, że po turecku nazywa sie prawie tak samo jak po polsku....

sobota, 18 stycznia 2014

Izmir - Alsancak

 

Alsancak /czyt. Alsandżak/ jest jedną z dzielnic Izmiru. Jest dzielnicą, którą lubię. Lubię dlatego chyba, ze była pierwszą dzielnicą tego miasta, którą zobaczyłam. Przyjechałam w nocy - nic nie widziałam. Po pobudce był wlaśnie Alsancak.

środa, 15 stycznia 2014

Do pieczenia chleba...

Właśnie taki piec stoi na wsi jakieś 2 km stąd. Jeszcze funkcjonuje, chociaż używany jest rzadko. Do czego? Do pieczenia chleba i wszystkiego innego. Co nam tylko do głowy przyjdzie.

środa, 8 stycznia 2014

Stambuł - Chora lub Kariye Muzesi


Znajduje się z dala od tak odwiedzanych miejsc jak Hagia Sofia, Topkapi i meczet Sultanahmeta. Jest w dzielnicy Edirnekapi. Myślałam, że będzie właśnie muzeum. Ale było czymś więcej.