wtorek, 16 września 2014

Karaburun


Jest to mała miejscowość położona na jednym z dwóch końców półwyspu. Na drugim jego końcu leży Cesme, znana miejscowość wypoczynkowa. Z tym, że Cesme jest raczej na płaskim terenie podczas kiedy Karaburun na górzystym






















Sama nazwa Karaburun znaczy "Czarny nos".  "Kara" - czarny, "burun" - nos.
Jest to typowe miasteczko, które latem zapełnia się turystami, tylko w tym przypadku raczej tureckimi, bo jeszcze sie nie dorobiło marki.


































Najstarsza nazwa tego regionu to  Mimas - wzięta od imienia jednego z gigantów, który brał udział w Gignatomachii. Mimas był synem Gai i Uranosa, z którego krwi powstał.jako że Uranos był wykastrowany. Zginął zabity przez Hefajstosa, a niektóre źródła podają, że przez Zeusa /czyli piorunami, grzmotami, itp/. Góra, która obecnie nazywa się Bozdag występuje jako  Mimas w 'Odyseji" Homera. Jest to góra, którą widać chyba z każdej strony w Karaburun. Po prostu dominuje nad miasteczkiem. Później w czasach jońskich i bizantyjskich te okolice znane były pod nazwą Stylarius. Genoeńczycy /którzy też tu byli, nazwali je Caleberno. W czasach otomańskich było tu Ahirli.
Mnie osobiście bardzo zaskoczył fakt, że jedynym "miastem" w tym rejonie w czasach starożytnej Grecji, bizantyjskich i otomańskich była Erytrea. Teraz to jest wioska Ildiri, która administracyjnie podlega pod Cesme.

To góra Mimas
Jeżeli przejdziemy do czasów nam bliższych to na pewno meczet w Karaburun warto zobaczyć.
























Na  zdjeciu widać z jakiego roku pochodzi - 1316. Czyli stary....
Karaburun leży na pełnym zatok wybrzeżu. W związku z tym chce przyciągnąć turystów. Stąd też "główne" wybrzeże jest zagospodarowane - mnóstwo kafejek, restauracji, itp.





















Oprócz turystyki Karaburun utrzymuje sie głównie z oliwek, oliwy, hodowli owiec, wydobywania marumuru, bazaltu i gliny na naczynia.Są tu też kwiaty nigdzie nie spotykane w Anatolii, a mianowicie narcyze i hiacynty.















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz