poniedziałek, 23 września 2013

Bursa



Warto jeszcze wspomnieć o gorących żródłach, górze Uludag i co można na niej robić, festiwalach i jedzeniu.
Może zacznę od życia kulturalnego, bo to zdecydowanie lepiej niż od tak prymitywnej rzeczy jak jedzenie...
Otóż Bursa ma teatr miejski, teatr Ahmeta Vefika Paszy /tłumacza Moliere'a na turecki/, teatr na świeżym powietrzu, scenę Adile Nasit i dużo innych sal widowiskowych w licznych tzw. domach kultury. Nie należy słowa "dom kultury" rozumieć po polsku. Na przykład największy dom kultury w Bursie ma sale teatralną dla 750 osób, salę widowiskową dla 500 osób, 4 kina,  bibliotekę, liczne warsztaty i kursy /malowanie, rzeźba, fotografia, wyrabianie garnków z gliny, wyrabianie dywanów, itd./ Inny dom kultury - Karagoz - stał się siedzibą teatru lalek i teatru cieni. Ma salę z miejscami siedzącymi dla 100 osób, wystawę lalek z różnych krajów, itp. Oprócz tego jest współorganizatorem corocznych festiwali teatru lalek i cieni.
Jest też konserwatorium muzyczne, które ma własny chór. I jak konserwatorium to wiadomo, że orkiestra symfoniczna jest również. Oprócz tego jest jeszcze chór muzyki tureckiej. No i orkiestra janczarów.... Orkiestra, która występuje z okazji świąt narodowych, festiwali i jeszcze co tydzień w piątek daje koncert przy bramie murów obronnych. W czasie tych występów często towarzyszy jej taniec miecza i tarczy - w wykonaniu członków stowarzyszenia o tej samej nazwie. Jest to o tyle ważne, że ten taniec jest niejako "bursjański". Tańczony bez muzyki.
Co roku  /15 czerwca - 15 lipca/ organizowany jest międzynarodowy festiwal muzyczny i taneczny. Muzyka - od klasycznej do popu. Taniec - od baletu do ludowego. Np. w jego ramach odbywa się międzynarodowy konkurs tańca ludowego.



 A teraz trochę o ludziach, którzy przyjeżdżają do Bursy po zdrowie. Bo przyjeżdżają tu od dawna... Pierwsze "sanatorium" było zbudowane już przez rzymskiego cesarza Trajana. Gorące źródła można podzielić na siarkowe w rejonie Kurkutlu i te z zawartością żelaza w rejonie Cekirge. Temperatura wody zależy od źródła i waha się od 40 do 78 stopni. Leczy się tu wiele dolegliwości: reumatyzm, chroniczne bóle i stany zapalne, choroby kobiece, choroby wątroby i przewodów żółciowych, itp.
Więc hoteli i pensjonatów jest dużo...
Eski Kaplica czyli stare gorące żródła /eski=stary, kaplica = gorące źródła/ istniały już w czasach rzymskich. Później były dobudowywane nowe części za czasów sułtana Murada I i Bayezida II, restaurowane w XVI wieku i XIX wieku. Nowe gorące źródła zbudował Wezyr sułtana Sulejmana na życzenie tegoż. Są wspaniałym przykładem architektury tamtych czasów. Jeszcze są źródła Kara Mustafy - najmniejsze. Legenda głosi, że są skuteczne w leczeniu bezpłodności kobiet.
                                                                  

Uludag to góra, ale co jest ważne jest też parkiem narodowym. Ta góra ma 40 km długości....Ma najbogatszą roślinność w Turcji. Fauna też jest niczego sobie jako, że jest zbliżona do naszej czyli wilki, lisy, sarny, niedżwiedzie, orły, sępy, itp. Zimą idealna do uprawiania narciarstwa jako, że są kolejki linowe, miejsca do jedzenia i spania. Latem z kolei do chodzenia na długie wycieczki, zwiedzania jaskiń Ayvaini i Oyalat, a nawet jeżdżenia konno.


Jedzenie. Jadalne kasztany na słodko.... W Turcji w ogóle kasztany jadalne są popularne. Można je zjeść na ulicy i zrobić w domu. Ale kasztany na słodko z Bursy to jest coś! Tak samo jak bułeczki Kemalpasza - z serem, również na słodko. Dodam, że te bułeczki są podawane z takim cukrowym syropem. Normalnie wszelkie syropy mnie odstraszają, ale ten zestaw mi smakował. No i czas na kebaby, a konkretnie Iskender kebab. Jest to kebab podawany z pokrojoną pitą w sosie pomidorowym. Rzecz bardzo dobra. Usiłowałam zrobić to w domu.... Niestety nie wyszło. Niby to samo, a nie to samo. I jeszcze są Inegol kofte /kotleciki mielone/ wprowadzone przez Turka, który w 1882 roku wrócił z Bułgarii. Interes prowadzony jest przez jego potomków. Kotleciki te robione są z cielęciny i baraniny. Teraz tylko wypada mi zaprosić chętnych na ulice Arap sukru - czyli ulicę pełną lokalików, lokali, barów i restauracji....
No i to by było na tyle o Bursie.

 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz